Mogućnost izbora - put do uspješnijeg učenja
Želite li da Vaše dijete uspješnije donosi odluke i ulaže više energije u učenje? Dajte mu slobodu izbora!
U tekstove o uspješnom učenju, često se uvuku riječi poput izvršnih funkcija i samoregulacije. Budući se i ovdje spominju, evo kratkog pojašnjenja:
- Izvršne funkcije i vještine samoregulacije nam pomažu da stvorimo neki plan i usmjeravamo naše ponašanje prema njegovom ostvarenju.
Jedan od elemenata koji je olakšava razvoj ovih funkcija su rutine. Članak u kojem možete pročitati više o važnosti i stvaranju rutina je ovdje.
U ovom članku dodajemo i mogućnost izbora. Da ne bude zabune na samom početku - dati djeci izbor ne znači osloboditi ih obveza! Učenje, spremanje sobe, pisanje zadaće, manji kućanski poslovi... to su sve obveze koje dijete treba izvršiti. Ali ukoliko dijete ima mogućnost izabrati kada, kako i što, veće su šanse da će to do kraja napraviti.
Mogućnost izbora ima pozitivan utjecaj na sva područja našeg života zato što osjećaj autonomije, koji se javlja prilikom izbora, povećava motivaciju za izvršenje bilo kojeg zadatka. To može biti više motivacije za kuhanje, obavljanje kućanskih poslova i školskih obveza. No, za sada ćemo se usmjeriti samo na učenje i pisanje zadaće.
Zanimljiva činjenica o izboru i rezultatima na testu: u jednom su istraživanju (1) učenici kojima je dana mogućnost da izaberu jedan od dva ponuđena zadatka za zadaću, postizali bolje rezultate na ispitima.
Za početak, pogledajmo kako mogućnost izbora djeluje na učenike i proces učenja:
- Učenici koji imaju mogućnost izbora ulažu više energije u učenje.
- Osjećaju svojevrsnu odgovornost da sudjeluju.
- Izbor omogućava učenicima da budu odgovorni za svoje postupke; kada sami odaberu, moraju do kraja izvršiti zadatak.
- Odabirom, učenici prihvaćaju odgovornost za svoje učenje.
- Učenici ulažu više vremena, energije i truda u sam proces zato što „nije cool nešto odabrati i onda u tome biti neuspješan.“
- Izbor potiče učenike da se aktivnije uključe.
- Učenici obično više rade i ulože više truda.
- Učenici se sigurno posvete učenju i koriste mišljenje višeg reda.
Ovo su samo neke od izjava učitelja koji su sudjelovali u jednom istraživanju (2) o važnosti davanja izbora. Iz ovih je opisa vidljivo da čak i učitelji čija je nastava usmjerena na učitelja (nastava u kojoj učitelji imaju više kontrole nad učenicima i učenjem i daju manje mogućnosti izbora) vjeruju da je redovito davanje izbora korisno za motivaciju i učenje.
Kako to izgleda u praksi i što roditelji mogu naučiti iz ovog istraživanja?
Postoji nekoliko vrsta izbora. Ovisno o Vašoj situaciji (pomažete li djetetu s učenjem gradiva ili samo tražite način kako motivirati svoje trinaestogodišnje dijete kojim trenutno upravljaju hormoni), možete pokušati neke od sljedećih vrsta izbora:
- Izvori.
Dijete može učiti iz raznih izvora. Samo neki od njih su školske knjige, radne bilježnice i bilješke iz škole. Tu su još i razne knjige i enciklopedije u kojima se piše o temi koju dijete uči, dokumentarni filmovi, muzeji, edukativne računalne igrice i programi. Dijete možete usmjeravati na odabir izvora od najranijih dana. Možete krenuti s pričom koju želi slušati ili čitati prije spavanja. Samo vodite računa da su sve knjige vidljive i dostupne.
- Provjera.
Mnogi roditelji provjeravaju je li dijete naučilo gradivo i za koriste to pitanja na kraju lekcije. Evo još nekoliko izbora koje možete ponuditi djetetu. Na zaboravite u početku odabrati i ponuditi jednostavne i konkretne izbore između aktivnosti koje su mu već poznate. Postepeno, dijete će isprobavati sve veći broj različitih aktivnosti i samo će moći odabrati one koje mu najbolje odgovaraju.
Želiš li:
- Odgovoriti na pitanja nakon lekcije ili
- Napisati sažetak od deset rečenica ili
- Usmeno prepričati lekciju na temelju ključnih riječi ili
- Pripremiti plakat s temom gradiva koje si naučio ili
- Sastaviti i riješiti kratki test
- Aktivnosti.
Djeca uče na različite načine i pri tome im mogu pomoći različite aktivnosti. Kako se učenje ne bi svelo na čitanje i ponavljanje dok se gradivo ne „nabuba napamet“, možete ponuditi sljedeće aktivnosti od kojih dijete može odabrati one koje mu odgovaraju s obzirom na njegovu dob, predmet koji uči, oblik provjere (usmeno ili pisano) za koji se priprema.
- Čitanje lekcije i odgovaranje na pitanja
- Podvlačenje ili ispisivanje ključnih riječi
- Prepričavanje na temelju ključnih riječi
- Izrada stripa ili knjižice koja prikazuje naučeno gradivo
- Sastavljanje i rješavanje vlastitog testa
- Izrada plakata
- Učenje uz ilustriranje sadržaja
Poanta je unijeti nešto novo i drugačije što bi moglo potaknuti interes. Ako dijete u prvom razredu treba kod kuće vježbati pisati slovo B, neke od aktivnosti koje mu možete ponuditi su pisanje kredom po pločniku, spajanje točkica, vožnja autićem po slovu, pisanje kistom po zraku. Dijete može odabrati aktivnost i napisati slovo B dvadeset puta.
- Oblici rada.
Ovo je čest izbor za rad u učionici - rad u paru ili skupini. No, možda i kod kuće možete ponuditi djetetu da odabere želi li učiti samo ili pozvati prijatelja pa da zajedno odgovore na pitanja ili riješe jednadžbe iz matematike. Ukoliko se iz nekog razloga ne mogu posjetiti i učiti, ponudite mogućnost video poziva ili poruka kao medija za zajedničko učenje.
- Proceduralni izbori.
Ovi se izbori odnose na vrijeme (Hoćeš li napisati zadaću prije ili poslije ručka?) i redoslijed (Hoćeš li prvo napisati zadaću iz matematike ili engleskog?).
Kriterij za davanje izbora.
Jedan od ključnih elemenata za davanje mogućnosti izbora je dob. Starija djeca trebaju više izbora jer su zrelija i imaju bolje razvijene vještine donošenja odluka. Isto tako, već jako dobro znaju što ih zanima i treba im dopustiti da slijede svoje interese.
S druge strane, nikad nije prerano za poučavanje djece o donošenju odluka i samoregulaciji. Učitelji koji su sudjelovali u ovom istraživanju kažu da već petogodišnjaci imaju koristi od čestog demonstriranja ovih vještina.
Kod kuće, možete krenuti još i ranije. Čak i najjednostavniji izbori poput „Želiš li danas obući ovu crvenu ili plavu majicu?“ korak su prema samostalnosti u donošenju odluka.
Pazite samo da u početku ne padnete u zamku silnih pitanja „što/kada/ kako želiš…“ Tolika sloboda izbora može biti previše za djecu. Ponudite razumne izbore na koje možete pristati i neka to bude jednostavno:
- Što želiš jesti? vs Želiš li sendvič s maslacem od kikirikija ili sa sirom?
- Kada želiš napisati zadaću? vs Želiš li zadaću napisati prije ili nakon užine?
- Kako želiš učiti ovu lekciju? vs Želiš li odgovoriti na ova pitanja ili napraviti plakat?
Kako djeca odrastaju, njihove su vještine donošenja odluka sve bolje i sve ih manje je potrebno usmjeravati. No, imajte na umu da se ove sposobnosti ne razvijaju preko noći. Potrebno je vrijeme i vježba.
Hoćete li uložiti svoje vrijeme i energiju u to da poučite djecu ovim vještinama je - Vaš izbor.
Više o izboru te druge tajne uspješnog učenja pročitajte u Vodiču za roditelje.
(1) Patall, e., Cooper, H. & Wynn, S. (2010). The Effectiveness and Relative Importance of Choice in the Classroom. Journal of Educational Psychology, 102 (4), 896–915
(2) Flowerday, E. & Schraw, G. (2000). Teacher Beliefs About Instructional Choice: A Phenomenological Study. Journal of Educational Psychology, 92 (4), 634-645.