Pisanje, planiranje i reMarkable

Jesi li i ti od onih koji uvijek nešto piskaraju, planiraju, crtaju, brainstormaju? Ja jesam :) U ovom tekstu pišem o nekim svojim procesima pisanja, organizaciji materijala i jednom malom uređaju koji mi to sve olakšava. Zapravo je ideja za članak došla od poznanice koja također voli pisati i već dugo razmišlja o tom malom uređaju pa me zamolila da napišem svoje dojmove.
Čak i prije nego sam otkrila da pisanje rukom pozitivno utječe na pamćenje, uvijek sam radije pisala nego tipkala. O čemu se konkretno radi? Istraživanja su pokazala da puno bolje pamtimo informacije koje smo zapisali od onih koje smo natipkali (1).

Iako tipkanjem možemo brže i više zabilježiti, bolje pamtimo i brže se dosjećamo onoga što smo napisali rukom. Ovo je jako bitna informacija, uzmemo li u obzir da se od samog početka učenja pisanja, sve više prostora daje tipkovnicama. Slično kao što odrasli bolje pamte napisano, djeca koja uče pisati, brže prepoznaju slova i lakše čitaju riječi koje su napisala olovkom na papiru, nego tipkovnicom (2). Dakle, možemo ovu temu zaključiti i reći da mozak drugačije procesira napisane informacije kojih se onda dosjećamo brže nego ako ih tipkamo.
Kao što sam na početku spomenula, oduvijek sam bila u timu olovka-i-papir. Svako predavanje koje sam slušala sam imala u natuknicama u bilježnicama. Ispite koje sam pripremala sam prvo ispisivala na papire, u bilježnice, na kartice… Danas, kada pripremam nastavu ili izlaganja, prvo sve iz glave prenesem na papir – bilo u obliku umnih mapa ili natuknica. Kada učim jezik (da, još uvijek se borim s njemačkim) ili idem na tečajeve za instructional design, stalno nešto piskaram. A budući da često radim na nekoliko projekata

Tada sam otkrila reMarkable. Osim što je najtanji tablet na svijetu (tako kažu na web stranici), meni je postao savršena digitalna bilježnica u koju mogu pisati rukom (ima svoju olovku), organizirati projekte u foldere, crtati, unositi PDF materijale i pisati po njima, eksportirati svoje bilješke i slati ih mailom… Ukratko, meni je riješio sve probleme, a zadržao prednosti piskaranja po bilježnicama. Ne razumijem se previše u tehničku stranu ovog uređaja, ali to mi trenutno nije ni potrebno. Instalacija je bila super jednostavna, povezala sam ga sa svim svojim računalima i mobitelom tako da uvijek mogu potražiti i pogledati neki sadržaj na bilo kojem uređaju. Ovisno o kojem se projektu radi, mogu odabrati predložak za pisanje – bilo da je riječ o praznom „papiru“ za brainstorming, linijama za pisanje bilješki, natuknicama za shopping, planeru i kalendaru (dnevni, tjedni, godišnji)…sve je tu. Čak i predlošci za storyboarding o čemu trenutno učim i na čemu radim.
Evo jedan konkretan primjer. Trenutno pravim video uratke o višejezičnom razvoju (uskoro ćete ih moći vidjeti ovdje). I tako imam folder koji se zove IFM-videos. Unutra imam „notebook“ za svaki video (trenutno ih je pet). Unutar jednog notebooka imam dio s

Kako planiramo uskoro na godišnji, trebalo bi ponijeti i nešto za čitanje. Iako uvijek imam jednu printanu knjigu pri ruci, volim imati i nešto stručno. Nema smisla nositi 10 knjiga ili članaka na put, zar ne? Zato je tu moj mali reMarkable u koji importiram sve PDF mateijale koje bih voljela pročitati na godišnjem. Jer, što je sjedenje na plaži i sunčanje bez članaka o razlikama metajezične svjesnosti jedno- i višejezičnih govornika? A kad pročitam i zapišem nešto zanimljivo, prebacim svoje natuknice i svoj rukopis u tekst, pošaljem mužu na mail pa o tome možemo razgovarati u večernjoj šetnji.
I to su samo neke općenite karakteristike mog procesa učenja, planiranja, bilježenja i pisanja u koje se reMarkable savršeno uklopio. Svaka je funkcija vrlo intuitivna – čak je i moj prvašić bez ikakvih problema naučio gdje se što bira, kako se briše i mijenja predložak za pisanje.

(1) Mangen, A., Anda, L.G., Oxborough, G.H., & Brønnick, K. (2015). Handwriting versus keyboard writing: Effect on word recall. Journal of Writing Research, 7(2), 227-247.
(2) Kiefer, M. et al (2015). Handwriting or Typewriting? The Influence of Pen- or Keyboard- Based Writing Training on Reading and Writing Performance in Preschool Children. Advances in Cognitive Psychology, 11(4), 136-146.