Kako se uči matematika

Da bismo imali kuću koja je čvrsta i sigurna, potrebno je imati dobre temelje. Slično je i s matematikom. Prije nego krenu zbrajati, množiti, računati postotke – naši mali matematičari trebaju razviti predmatematičke vještine.

Ove se vještine razvijaju od rođenja.

Te se vještine razvijaju kroz svakodnevne aktivnosti i igru, a u nastavku slijede neke od njih:

  • Osjećaj za brojeve
  • Prostorni osjećaj
  • Mjerenje
  • Procjenjivanje

Osjećaj za brojeve je sposobnost preciznog brojanja.

Ako živite u zgradi, brojite stepenice do stana.

Ispekli ste muffins? Izbrojite zajedno koliko ih ima. Pojedite jedan i izbrojite ponovo.

muffins i matematika

Šetate pokraj jezera? Izbrojite patke.

Prostorni osjećaj je za predškolsku djecu ono što se u školi zove geometrija. Predstavlja ideje o obliku, veličini, prostoru, položaju, smjeru i kretanju. 

Boravak u prirodi i na igralištu pruža puno mogućnosti za razvijanje ove vještine.

Tobogan je odličan za vježbanje pojmova GORE – DOLJE.

U šumi tražite štapove koji su VEĆI i MANJI.

Odmorite se na klupici POKRAJ penjalice.

Nacrtajte štapom KRUŽNICU ili TROKUT u pijesku.

A ako niste raspoloženi za boravak vani, nacrtajte robota koji ima ČETVRTASTU glavu, TROKUTASTO tijelo i nalazi se ISPRED OKRUGLOG svemirskog broda. Dok se igrate, penjete, crtate, govorite na glas što sve radite kako bi dijete čulo i razumjelo ove nove pojmove.

Mjerenje podrazumijeva određivanje dužine, vremena, visine i težine. Pri tome djeca uče o mjernim jedinicama kao i uređajima za mjerenje. Jedna od aktivnosti koja može pomoći u razvijanju ove vještine je – zajedničko kuhanje. U kuhinji možete izmjeriti koliko je to dvije šalice oraha ili pola litre vode. Kuhinjska vaga je odlično pomagalo uz koje dijete može izmjeriti koliko je teška šalica lješnjaka ili žličica šećera. Osim što ćete mjeriti količinu i težinu, na kraju možete uživati u ukusnim kolačima.

A ako, poput mene, izbjegavate kuhinju u velikom luku, možete se zabaviti mjerenjem i uspoređivanjem kokošjeg jajeta i onog ptice slon. Jeste li znali da su ženke ove izumrle vrste legle jaja veličine do 37 cm?

I na kraju, možete izaći van i izmjeriti koliko je 8.95 m. Zašto? To je rekord za najdulji skok u dalj kojeg je postavio Mike Powell. Uzmite metar, izmjerite ovu udaljenost i pokušajte toliko skočiti.

Procjenjivanje je sposobnost dobrog nagađanja o količini ili veličini nečega.

Ako ste već u kuhinji i pravite muffins, zamolite dijete da vam doda šalicu u kojoj je više vode ili da vam dokuči jabuku koja je veća. Onda tu jabuku izrežite i na jedan tanjurić stavite više, a na drugi manje kockica. Neka dijete procijeni na kojem je tanjuriću više kockica. Izbrojite i provjerite. U slučaju da ste već vani i mjerite koliko je skočio Mike Powell, usporedite drveće u blizini – koje je drvo više, koje je deblje.

Einstein E i Power P  vole procjenjivati koji je viši i teži. Za sad nema razlike.

U kojoj je kutiji više autića? U kojem setu ima više Lego kockica?

Na kraju, evo nekoliko DIY igara koje su za cilj imale zabavu i zajedničko druženje, a usput smo vježbali brojeve i razvijali predmatematičke vještine.

Da bi igre uistinu potaknule uključenost djeteta i motivirale za učenje, trebaju sadržavati elemente znanja i sreće(1). Neke od igara koje smo napravili su uglavnom samo igra sreće (Snakes and Ladders, Bingo, Igre na ploči), tu je vježbanje matematike skroz skriveno. U nekima je to kombinacija znanja i sreće (Memory), a za neke igre je potrebno uglavnom znanje matematike kako bi se došlo do cilja. 

Snakes and Ladders. Djeca vježbaju brojanje i slaganje brojeva po redu, prepoznavanje brojeva na kockici, brojanje polja. No, da bi dijete pobijedilo, dovoljna je samo sreća. Osim skrivenog vježbanja matematike, također vježbaju kako se ne ljutiti kada stanu na zmiju :)

snakes and ladders
Labirint s brojevima. Ovu su igru Einstein E i Power P obožavali. Baby dinosaur traži svoju mamu i mora naći put kroz labirint. Prvo se složi točan put – brojevi od 1 – 20 i nakon toga se postave ostali brojevi koji „zbunjuju“ igrača.
numbers labyrinth
Bingo s kockicama. Napravite tablicu za bingo, u prvom redu ispišite brojeve 1 – 6 i dodajte redova koliko želite, bacajte kockicu i označite brojeve koje dobijete. Pobjednik je onaj koji prvi prekriži sva polja.
bingo brojevi
Razne igre na ploči (board games). Za ovaj tip igara, mogućnosti su nebrojene. Polja sa zadatcima, kartice, bodovi za određena polja… sve je moguće ubaciti u ove igre.
board game - matematika
Napomena - mi smo u prvom krugu ove igre koristili lješnjake kao blago. Ako i vaše dijete voli lješnjake, ne bi bilo loše da ipak stavite nešto drugo - dečki su pojeli lješnjake prije nego smo došli do kraja igre :)

Tu je još i memory s računskim operacijama - pripremite dva seta kartica (računske operacije i rješenja).

I za kraj, omiljena igra koju su dečki nazvali Kribli-Krablijev lov na blago. Da ne duljim, Kribli-Krabli je glavni junak naših izmišljanih priča koje ponekad pričamo prije spavanja. Jedno malo neobično biće koje svaki dan priprema zanimljive aktivnosti za svoje prijatelje u šumi. Slično njegovim avanturama, pripremili smo svoj lov na blago - tajna poruka koju se može dešifrirati samo točnim rješenjem zadatka na kartici. Svaki broj (rješenje) predstavlja jedno slovo. Kad su sva slova na ploči, može se pročitati tajna poruka. 

Uživajte u zajedničkom pripremanju ovih i sličnih DIY igrica, zabavite se i učite matematiku :)

(1) Russo, J., Russo, T., Bragg, L. (2018). Five principles of educationally rich mathematical games. APMC 23(3), 30 - 34.