Igre za razvijanje samokontrole

U prošlim sam postovima pisala o tome što je samokontrola i kako se može razvijati. U ovom se tekstu nalaze prijedlozi nekih igara koje možete igrati sa svojim mališanima, pri tome se zabaviti i poticati razvoj samokontrole.

Prije nego nastavite čitati ovaj tekst, razmislite što već znate o samokontroli. Koje igre najčešće igrate sa svojim djetetom? Znate li da djeca najbolje uče kroz igru? Može li se i samokontrola učiti kroz igru?

O važnosti igara, posebno za djecu koja imaju nisku razinu samokontrole pišu Tominey & McClelland (2011). Naime, u jednom je istraživanju pokazano da djeca koja nemaju razvijene mehanizme samokontrole mogu jako napredovati igrajući određene igre. Konkretno, nakon 16 igraonica raspoređenih kroz 8 tjedana igrajući igru glava-prsti-koljena-ramena, djeca s niskom razinom samokontrole su pokazala značajan napredak. Poanta ovakvih igara je da djeca zapamte pravila i igraju po njima, a onda se pravila promijene. Na taj način moraju regulirati svoj impuls (pravilo koje je bilo na početku) i odigrati po novom pravilu. Evo nekoliko ideja :

  • Zeleno – crveno. Kada djeca čuju „zeleno“ kreću se. Na „crveno“ stanu. I tako igraju nekoliko krugova. Onda se pravila promijene. „Crveno“ znači kretanje, „zeleno“ znači stop.
  • Glava-prsti-koljena-ramena. U ovoj igrici djeci se zada do 4 radnje koje moraju zapamtiti (npr. Glava-koljena-prsti-ramena) i onda to dotaknu. Postepeno, mijenjajte pravila (npr. Glava znači prsti, koljena znači ramena).
  • Sporo – brzo. Roditelj ili učitelj udara ritam. Djeca plešu sporo na spori ritam, brzo na brzi ritam. Onda se pravila promijene – spori ritam je znak za brzi ples, na brzi ritam plešu sporo.
  • Simon kaže. Djeci se zadaju razne aktivnosti koje moraju napraviti samo ako prvo čuju „Simon kaže“. Npr. dodirni nos! (ne smiju dodirnuti nos). Simon kaže, dodirni nos! (dodirnu nos)

Također, možete igrati i:

  • Kip. Roditelj okrene djetetu leđa i ono se polako kreće oko roditelja. Kad se roditelj okrene prema djetetu, ono se mora „ukipiti“ i ostati u tom položaju dok se roditelj opet ne okrene
  • Jenga. Igrica u kojoj se složi toranj od pravokutnih pločica, a onda igrači naizmjence jednom rukom izvlače pločice, pazeći da se toranj ne sruši. Ovdje igrači moraju kontrolirati svoj fokus i brzinu.

Uz ove, i društvene igre na ploči pomažu razvoju samokontrole. Itekako je potrebno kontrolirati impulse kada ti brat pojede figuricu u „Čovječe, ne ljuti se“.

Za kraj, isprobajte jednu od ovih igara, razvijajte samokontrolu i zabavite se :)

Zapamti: samokontrola se može razvijati. U tome nam pomaže odnos temeljen na povjerenju, odabir i modifikacija situacije, i igre :) 

 

Tominey, S. L., & McClelland, M. M. (2011). Red light, purple light: Findings from a randomized trial using circle time games to improve behavioral self-regulation in preschool. Early Education and Development, 22(3), 489–519. https://doi.org/10.1080/10409289.2011.574258